fbpx
PRAWO JAZDY 1

Prawo jazdy Łódź

W obecnych czasach umiejętność prowadzenia samochodów jest porównywana do umiejętności czytania i pisania. Szacuje się, że auta odpowiadały aż za 83% lądowego przewozu osób w 2015 r. Obecnie mało kto jest w stanie wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Jeśli zdecydowałeś się dołączyć do grona posiadaczy prawa jazdy, zespół Auto Szkoły Golden przygotował krótki poradnik, jak krok po kroku się do tego zabrać.

1. Minimalny wiek

Aktualnie obowiązujące przepisy (artykuł napisany w czerwcu 2022 roku) określają minimalny wiek kandydata na kierowcę. Wynosi on odpowiednio: 17 lat i 9 miesięcy do rozpoczęcia kursu oraz 17 lat i 11 miesięcy do przystąpienia do egzaminu państwowego.

PRAWO JAZDY
PRAWO JAZDY 2

2. Badanie lekarskie

Jeśli już spełniliśmy warunek dotyczący wieku, przyszła pora na sprawdzenie czy nasz stan fizyczny pozwala nam na prowadzanie pojazdów. W tym celu udajemy się na badanie do lekarza medycyny pracy, który, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, wyda nam stosowne zaświadczenie. Koszt takich badań jest określony ustawą i wynosi 200 zł.

3. Zdjęcie

Następnym etapem jest wykonanie zdjęcia do prawa jazdy. Jest to takie samo zdjęcie jak do dowodu osobistego.

PRAWO JAZDY 3
PRAWO JAZDY 4

4. Wizyta w urzędzie

Gdy już mamy zaświadczenie od lekarza oraz zdjęcie, udajemy się do wydziału komunikacji właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. W urzędzie musimy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy (możesz go pobrać poniżej i wypełnić wcześniej). Po złożeniu wszystkich dokumentów otrzymamy PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest on niezbędny do rozpoczęcia kursu. To w nim zapisywane są informacje na temat przebiegu naszego szkolenia. PKK przedstawiamy w wybranej auto szkole przed przystąpieniem do kursu.